Informacja o zrealizowanych wycieczkach turystycznych dofinansowanych ze środków PFRON w 2022 r.


Zarząd koła gminnego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Ostródzie z siedzibą w Samborowie złożył w listopadzie 2021 r. 2 wnioski o dofinansowanie wycieczek turystycznych i 1 wniosek na organizacje gminnych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, które były dofinansowywane ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. W dniu 18 czerwca 2022 r.została zorganizowana wycieczka do Gdańska i Gdyni, w której udział wzięło 31 osób.Po przyjeździe do Gdyni uczestnicy udali się grupami wyciągiem na teren Kamiennej Góry, z której roztaczała się piękna panorama na zatokę morską, na której zacumowanych było wiele okrętów , w tym DAR POMORZA. Zwiedzono muzeum Marynarki Wojennej z bogatymi zbiorami eksponatów urządzeń podwodnych i nawodnych stosowanych w zwalczaniu okrętów podwodnych i nawodnych.Pokazane były makiety okrętów z dawniejszych okresów związanych z rozwojem żeglugi morskiej i jej historią podbojów kontynentów, wyposażeniem i bronią stosowaną w zdobywaniu statków handlowych przez sławnych korsarzy. Zwiedzono muzeum okręt wojenny BŁYSKAWICA i oglądano stojący w tym czasie w porcie DAR POMORZA, szkolny okręt przygotowujący do pracy młodych adeptów marynarki handlowej i wojennej. Zwiedzono także akwarium Urzędu Morskiego w Gdyni z bogatymi zbiorami ryb i zwierząt morskich z całego świata.
Szczególne wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarło zwiedzanie muzeum II wojny ŚWIATOWEJ w Gdańsku. Perfekcja przygotowanych wystaw, multimedialnie prowadzeni przewodnicy zapoznawali z przygotowaniami i przebiegiem toczących się wydarzeń wojennych, co sprawiało wrażenie współuczestnictwa w wyświetlanych scenach. Pozwalało to zrozumieć grozę zdarzeń i tragedie opisywanych i przedstawianych postaci i sytuacji. W opinii uczestników każdy młody Polak powinien obowiązkowo zwiedzić to muzeum, aby nigdy nie dopuścić do możliwości zaistnienia okropności, jakie niosła II wojna światowa.
W dniu 24 września 2022 r. 29 uczestników wzięło udział w wycieczce do Fromborka. Z uwagi na fakt otwarcia obiektów na Mierzei Wiślanej do powszechnego udostępniania turystom, rozpoczęto w tym dniu naszą wycieczkę od zwiedzania przekopu mierzei wiślanej .Ogrom przestrzeni, nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, możliwość swobodnej żeglugi po zalewie wiślanym stworzyło ogromne możliwości dla miasta Elbląga i okolicznych małych miejscowości leżących nad zalewem wiślanym w rozwoju turystyki i możliwością powstawania zakładów produkcyjnych. Swoboda przepływu bez nadzoru i zgody władz rosyjskich, które często bardzo utrudniały komunikację morską.Jadąc do Fromborka zatrzymaliśmy się w miejscowości Kadyny.Rośnie tutaj najstarszy i najgrubszy dąb im. Jana Barzyńskiego mający w swoim obwodzie ponad 10 mb. Bardzo ciekawą miejscowością jest Suchacz, z pięknym pałacem – ostatnią rezydencją cesarza Wilhelma II,obiekty gospodarcze zostały zaadoptowane na pracownię garncarską, hotel, stajnie, mini zoo . Są tutaj warunki na rozwój turystyki rodzinnej. W dalszej drodze było Tolkmicko z przepiękną piaszczystą plażą, szkółką surfingu dla dzieci i młodzieży, wypożyczalnią sprzętu wodnego, restauracjami stylowymi. czyste i ładne miasteczko pełne uroku i dużej bazy noclegowej. Sam Frombork jest pełen dowodów świadczących o pobycie i działalności Mikołaja Kopernika. Muzeum, katedra, dąb Kopernik, szereg pamiątek zlokalizowanych na terenie miasta, wieża widokowa i cudowny koncert organowy, który pozwolił nam zrozumieć historię organów i muzykę odtwarzaną na tym instrumencie, pochodzącą z różnych okresów historycznych. Warto odwiedzić te zakątki naszej pięknej polskiej ziemi.
Prezes Zarządu Elżbieta Miecznik